Čo je OEE? Výpočet, vzorec, príklad a benchmarky pre slovenské závody (2026)
OEE (celková efektívnosť zariadení, CEZ) hovorí, akú časť plánovaného výrobného času stroj alebo linka skutočne vyrába dobré kusy pri ideálnej rýchlosti. Je to súčin troch zložiek: dostupnosť × výkon × kvalita.
Sto percent OEE by znamenalo, že linka nikdy nestojí, beží ideálnym časom cyklu a nevyrobí ani jeden nepodarok. Praktická hodnota ukazovateľa je v tom, že straty rozdelí na tri oddeliteľné príčiny: vedúci výroby nepracuje s pocitom, že „niekde uteká čas“, ale s faktami v minútach a kusoch.
Vzorec OEE a jeho tri zložky
- Dostupnosť = prevádzkový čas ÷ plánovaný výrobný čas. Prevádzkový čas je plánovaný čas po odpočítaní neplánovaných prestojov (porucha, chýbajúci materiál, pretypovanie).
- Výkon = (ideálny čas cyklu × všetky vyrobené kusy) ÷ prevádzkový čas. Zachytáva mikroprestoje a spomalený chod, teda čas, keď linka beží, ale nie navrhnutou rýchlosťou.
- Kvalita = dobré kusy ÷ všetky vyrobené kusy. Počíta sa iba kus dobrý na prvýkrát; opravený kus nie.
Tri zložky pokrývajú šesť veľkých strát, ako ich triedi literatúra o TPM:
| Zložka | Strata | Typický príklad z dielne |
|---|---|---|
| Dostupnosť | 1. Porucha, neplánovaný prestoj | Chyba snímača, zlomený nástroj, materiál nedorazil |
| 2. Pretypovanie a nastavenie | Zmena výrobku, schválenie prvého kusa | |
| Výkon | 3. Mikroprestoje | Zaseknutia na pár sekúnd, ktoré nikto nezapíše |
| 4. Znížená rýchlosť | Linka beží, ale pomalšie, ako je ideálny čas cyklu | |
| Kvalita | 5. Nepodarky pri rozbehu | Nábeh, prvé kusy po zahriatí |
| 6. Nepodarky a opravy počas výroby | Posun parametrov, chyba operátora |
Každá strata vyžaduje iný zásah: porucha stratégiu údržby, pretypovanie metódu SMED, mikroprestoje záznam zásahov operátora, nepodarky stabilizáciu parametrov procesu. Jedno súhrnné číslo OEE tento rozdiel skryje; tri zložky ukážu, kde začať. Mapovací hárok s protiopatreniami je na stránke šesť veľkých strát.
Kalkulačka OEE online
Zadajte údaje jednej zmeny; výsledok sa prepočíta okamžite, bez konta a e-mailu. Predvolené hodnoty zodpovedajú typickej linke, ktorá sa ešte nemeria.
- Dostupnosť (prevádzkový čas ÷ plánovaný čas)–
- Výkon (ideálny čas cyklu × všetky kusy ÷ prevádzkový čas)–
- Kvalita (dobré kusy ÷ všetky kusy)–
- Stratené kusy oproti svetovej úrovni 85 %–
Väčšina závodov, ktoré začnú merať, štartuje okolo 60 %; svetová úroveň je 85 % (≈ 90 % × 95 % × 99,9 %). Odvetvové pásma sú v tabuľke nižšie.
Koľko stojí hodina prestoja v slovenskom závode
Hodina neplánovaného prestoja stojí prinajmenšom mzdy čakajúcich operátorov plus energiu, ktorú linka spotrebúva aj počas státia. Ušlá marža z nevyrobených kusov býva násobne vyššia, ale závisí od výrobku, preto ju zadávate vy.
- Mzdy–
- Energia–
- Ušlá marža–
Mesačné náklady = hodiny × linky × (operátori × hodinová sadzba + kW × cena za kWh + ušlá marža za hodinu). Predvolené hodnoty sú celoštátne priemery, nie čísla vášho závodu.
Aké OEE je dobré? Benchmarky podľa odvetvia
Jedno číslo nesedí každej linke: baliaca linka môže byť na 72 % svetovou špičkou, kontinuálna výroba s rovnakou hodnotou skrýva veľkú rezervu. Porovnávajte v rámci odvetvia. Pásma nižšie sú redakčné referenčné hodnoty oee-benchmark.org (vydáva TEEPTRAK SAS, anglická edícia); väčšina závodov, ktoré začnú merať, štartuje okolo 60 %, svetová úroveň je 85 %. Ďalšie dáta sú v sekcii benchmarky.
| Odvetvie | Typické pásmo | Svetová úroveň |
|---|---|---|
| Automobilový priemysel | 70–85 % | 85 % |
| Elektronika | 75–90 % | 88 % |
| Potravinárstvo | 60–80 % | 82 % |
| Farmácia | 35–45 % | 70 % |
| Kontinuálna výroba | 80–92 % | 92 % |
| Kovoobrábanie | 45–65 % | 78 % |
| Plasty / vstrekovanie | 55–70 % | 80 % |
| Textil | 40–60 % | 73 % |
Nízke pásmo farmácie nesignalizuje zlé riadenie, ale váhu čistenia a validácie medzi šaržami. V kovoobrábaní je široké pásmo dôsledkom malých sérií a častého pretypovania. Vlastnú linku najprv štyri týždne merajte a až potom porovnávajte: benchmark bez vlastnej základnej hodnoty je hádanie.
Výpočet OEE krok za krokom
Zmena má plánovaný čas 480 minút, 60 minútami neplánovaných prestojov a ideálnym časom cyklu 30 sekúnd. Počas zmeny sa vyrobilo 700 kusov, z toho 680 dobrých.
- Prevádzkový čas: 480 − 60 = 420 min.
- Dostupnosť: 420 ÷ 480 = 0,875, teda 87,5 %.
- Ideálny výrobný čas: 700 kusov × 30 s = 21 000 s = 350 min.
- Výkon: 350 ÷ 420 = 0,833, teda 83,3 %. Chýbajúcich 70 minút sa stratilo v mikroprestojoch a spomalenom chode, zatiaľ čo linka „bežala“.
- Kvalita: 680 ÷ 700 = 0,971, teda 97,1 %.
- OEE: 0,875 × 0,833 × 0,971 = 0,708, teda 70,8 %.
Krížová kontrola: 680 dobrých kusov × 30 s = 20 400 s ideálneho času oproti 480 × 60 = 28 800 s plánovaného času; 20 400 ÷ 28 800 = 70,8 %. Rozklad na tri zložky navyše ukáže, ako sa chýbajúcich 280 kusov (teoretické maximum je 960) delí: prestoje stáli 120 kusov, spomalený chod 140 kusov a nepodarky 20 kusov. Najväčšia položka je práve tá, ktorú zmenový denník nezaznamenáva.
Najčastejšie chyby pri výpočte OEE
- Zámena plánovaných a neplánovaných prestojov. Prestávky, plánovaná údržba a státie pre chýbajúce zákazky sa odpočítavajú z plánovaného výrobného času ešte pred výpočtom dostupnosti. Ak ich tam necháte, OEE bude nižšie, ale nepovie vám, čo zlepšiť. Ak naopak neplánované pretypovanie zaúčtujete ako „plánované“, ukazovateľ sa umelo prikrášli.
- Ideálny čas cyklu od najpomalšieho výrobku. Referenčný čas z najťažšieho výrobku alebo z minuloročného priemeru posunie výkon nad 100 % a spomalenie z reportu zmizne. Ideálny čas cyklu je menovitý čas stroja alebo najlepší stabilný cyklus, aký ste namerali, pre každý výrobok zvlášť.
- Opravený kus počítaný ako dobrý. Čo bolo raz nepodarok, zostáva v zložke kvality nepodarkom aj po oprave a predaji. Oprava spotrebovala čas a kapacitu.
- Priemerovanie liniek. Závodné „priemerné OEE“ skryje rozdiel medzi linkami: priemer z 85 % a 55 % je 70 %, bez použiteľného záveru. OEE sa vzťahuje na linku a zmenu; závodné číslo sa dá počítať nanajvýš vážené plánovaným časom.
Dotácie: čo sa dá z OEE projektu financovať
SIEA vyhlásila v rámci Programu Slovensko výzvu „Inovačné poukážky na robotizáciu a automatizáciu v priemysle“: poukážky vo výške 3 000 až 30 000 EUR s intenzitou pomoci až 85 %, určené okrem iného na meranie, diagnostiku, optimalizáciu procesov, vývoj softvéru a hardvéru a simulácie. Výzva je otvorená od 12. januára 2026, žiadosti sa podávajú cez portál INOWA. Podrobnosti sú v oznámení SIEA, praktický postup v sprievodcovi poukážky SIEA na automatizáciu a ukazovatele do žiadosti v balíku KPI pre dotácie.
Hodnotitelia žiadajú nameranú základnú hodnotu OEE, nie odhad: projekt bez východiskového čísla nemá ako preukázať výsledok. Niekoľko týždňov merania pred podaním žiadosti je najlacnejšia časť projektu.
Ako merať OEE automaticky
Ručný zmenový denník a tabuľka v Exceli sú dobrý začiatok, ale dve veci nezvládnu: mikroprestoje nikto nezapíše a príčinu prestoja si operátor na konci zmeny už presne nepamätá. Automatický zber výrobných dát funguje inak. Na každom stroji je jeden snímač, ktorý zaznamenáva stav (beží / stojí) a počet kusov; operátor na obrazovke pri stroji iba vyberie príčinu prestoja. OEE sa počíta rovnakým vzorcom ako vyššie, v reálnom čase, po linkách a zmenách. Viditeľnými sa tak stanú dve straty, ktoré ste doteraz nemerali: mikroprestoje a znížená rýchlosť.
Vlastné čísla si prepočítate v kalkulačke OEE. Koľko je jeden bod OEE hodný v slovenských podmienkach, ukazuje stránka hodnota bodu OEE: Slovensko. Zošit ROI so štyrmi kalkulačkami si môžete stiahnuť tu.
Časté otázky
Aké OEE je dobré na Slovensku?
Celoštátna štatistika OEE neexistuje: ukazovateľ sa meria po linkách a porovnáva v rámci odvetvia. Väčšina závodov štartuje okolo 60 %; svetová úroveň sa pohybuje od 73 % (textil) po 92 % (kontinuálna výroba), v automobilovom priemysle je 85 %.
Odkiaľ pochádzajú predvolené hodnoty 19,3 EUR/h a 0,219 EUR/kWh?
Z Eurostatu: hodinové mzdové náklady v priemyselnej výrobe (lc_lci_lev, 2025) a cena elektriny pre priemysel, pásmo ID, bez DPH (nrg_pc_205, 2025-S2). Sú to celoštátne priemery; nahraďte ich číslami vášho závodu.
Znižuje plánovaný prestoj OEE?
Nie. Plánované prestoje (prestávky, plánovaná údržba, chýbajúce zákazky) odpočítate z plánovaného výrobného času pred výpočtom dostupnosti. Dostupnosť znižujú iba neplánované prestoje a pretypovanie.
Dá sa OEE merať automaticky, bez Excelu?
Áno. Snímač na každom stroji posiela stav a počet kusov; OEE sa počíta rovnakým vzorcom v reálnom čase, po linkách a zmenách. Operátor iba vyberie príčinu prestoja.
Zdroje
Mzdové náklady: Eurostat lc_lci_lev, NACE C (priemyselná výroba), Slovensko, 2025. Cena elektriny: Eurostat nrg_pc_205, pásmo ID, bez DPH, 2025-S2. Zamestnanosť v priemyselnej výrobe: Eurostat nama_10_a10_e, 2025. Hustota robotov: IFR, World Robotics 2025 (údaje za rok 2024), 210 robotov na 10 000 zamestnancov v priemyselnej výrobe. Odvetvové pásma OEE: oee-benchmark.org, benchmark pre Slovensko (anglická edícia, TEEPTRAK SAS). Metodika: S. Nakajima, Introduction to TPM (Total Productive Maintenance).